Jeśli pociągają Cię sporty uważane za „mniej popularne”, water polo jest alternatywą, którą musisz rozważyć. Jest to dyscyplina bardzo wymagająca, ale przynosząca ogromne korzyści fizyczne. Water polo to sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie drużyny rywalizują ze sobą za pomocą piłki. Cel jest prosty: umieścić piłkę w bramce drużyny przeciwnej, tak jak w piłce nożnej.

Bez wątpienia jest to niezwykle przyjemny sport. Water polo to sport podobny do piłki ręcznej: drużyny składają się z bramkarza, obrońcy, dwóch zawodników tworzących linię zewnętrzną, dwóch napastników i pivota. Mecz rozgrywany jest przez cztery 8-minutowe tercje, z 2-minutową przerwą pomiędzy każdą kwartą. Jest to między innymi sport energochłonny, wymagający techniki, wytrzymałości i siły fizycznej. Jedną z głównych cech tego sportu jest to, że gracze muszą utrzymać się na powierzchni wody podczas gry, co dodaje trudności i wymaga od graczy dobrej kondycji fizycznej. Aby być dobrym zawodnikiem water polo, trzeba rozwinąć siłę mięśni, poprawić szybkość, zwiększyć wytrzymałość i udoskonalić technikę – to bardzo kompletna i wymagająca aktywność! Inną, podobną, ale jeszcze bardziej wymagającą aktywnością jest hokej podwodny! Poznaj ten sport: https://www.sportnews.pl/hokej-podwodny-zabawny-i-ekscytujacy-sport

Korzyści z uprawiania water polo

Water polo to sport o wielu zaletach. Oto zalety uprawiania water polo:

1. Utrata wagi

Nie jest zaskoczeniem, że water polo pozwala spalić mnóstwo kalorii. Należy pamiętać, że utrzymanie się na powierzchni wody przez cały mecz jest czynnością bardzo energochłonną. Na dodatek zawodnicy przemieszczają się również z jednej strony basenu na drugą.

2. Sport o niskim wpływie na stawy

Water polo to intensywna i fizyczna gra, ale fakt, że jest rozgrywana w wodzie oznacza, że jest lepsza dla stawów i mięśni niż jakikolwiek inny sport rozgrywany na twardszej powierzchni. W porównaniu z innymi sportami, water polo jest sportem o niskim wpływie na stawy, co jest idealne dla uniknięcia kontuzji. Oczywiście nie oznacza to, że nie mogą się one zdarzyć, gdyż taka możliwość towarzyszy nam zawsze w niemal wszystkich dyscyplinach.

3. Sport wytrzymałościowy

Water polo wystawia na próbę układ krążenia, a także pojemność płuc. Dlatego, aby być dobrym graczem, należy pracować nad oddechem, czyli nauczyć się opanowywać i zarządzać swoim wysiłkiem. Nie zapominaj, że jest to gra o wysokim tempie, w której zasadniczo trenujesz interwałowo i poruszasz się z jednego końca basenu na drugi.