Ekscytujące. Niebiańskie. Czyste szczęście. Niezrównane. Nie do opisania. Czysta radość. To są określenia, których używają kitesurferzy opisując, jakie to uczucie uprawiać kitesurfing. Dla nowicjusza rozważającego rozpoczęcie przygody z kitesurfingiem, słowa te mogą brzmieć nieco ekstremalnie.

Co tak naprawdę czuje się podczas kitesurfingu? Czujesz czystą ekscytację płynącą z kontrolowania ogromnej mocy latawca, przypływ adrenaliny podczas ślizgania się po wodzie, dreszcz nieważkości podczas lotu w powietrzu, czystą radość z bycia zanurzonym w naturze przez wiele godzin. Czujesz się zaszczycony tymi wspaniałymi chwilami i uzależniasz się od tego sportu i stylu życia.

Jakie to uczucie, gdy po raz pierwszy puszczasz latawiec?

Kiedy stoisz na plaży i uczysz się puszczać latawiec kitesurfingowy po raz pierwszy, zazwyczaj z instruktorem lub doświadczonym przyjacielem, pierwszym uczuciem jakie odczuwasz jest zaskoczenie i zdumienie, kiedy zdajesz sobie sprawę z ogromnej mocy latawca i tego, jak łatwo może on zwalić Cię z nóg lub pociągnąć za sobą przy dużej prędkości.

Dopóki nie nauczysz się poprawnie wystrzeliwać latawca, pozbawiać go mocy i przywracać do pozycji neutralnej, odczuwasz również lekki niepokój i strach, ponieważ zdajesz sobie sprawę jak źle może się to skończyć jeśli nie wiesz co robisz.

Wystarczy spojrzeć jak niektórzy kursanci wpadają w panikę, gdy ich latawiec wymyka się spod kontroli z powodu nieprawidłowego manewru. Pomimo tego, że instruktor wielokrotnie powtarza im, że powinni puścić bar, aby pozbawić latawiec kontroli nad nim, często trzymają się go bezradnie, nie mogąc myśleć jasno, co powoduje, że latawiec jest jeszcze bardziej napędzany.

Chcesz poznać inne, ekscytujące sporty, oraz uczucia im towarzyszące? Koniecznie odwiedź portal encyklopediasportu.pl

Jakie to uczucie wstać i zacząć jeździć po wodzie?

Prawdopodobnie jednym z najbardziej niezapomnianych uczuć, jakie będziesz miał na swojej drodze, będzie Twój pierwszy udany start w wodzie, kiedy zanurzysz wyprostujesz się na desce i po raz pierwszy zaczniesz ślizgać się w wodzie. Uczucie mocy płynącej z trakcji w uprzęży i kontroli tej mocy jest po prostu niesamowite.

Niestety, to niesamowite uczucie jest zazwyczaj krótkotrwałe, ponieważ po wynurzeniu się na desce tracisz moc i prędkość, a następnie opadasz z powrotem do wody. Jeśli zrobisz to dobrze, latawiec wróci do pozycji neutralnej, ale często zdarza się, że masz przechylony bar, przez co latawiec spada do wody.

Kiedy to się stanie, powrócisz do bolesnego doświadczenia bezradnego dryfowania pod wiatr w wodzie z deską unoszącą się na wodzie. W ciągu kilku minut przeszedłeś od czystej radości do niepewności, niepokoju i czasami zniechęcenia, ponieważ nie jesteś pewien jak wystartować ponownie lub jak wrócić na plażę.