Szum morza, lekkie łaskotane fal, brzmi bardzo przyjemnie, a dla fanów desek do pływania, ta wizja będzie jeszcze przyjemniejsza. Wszyscy wodni wielbiciele będą zachwyceni takim sportem jak stand up paddle, gdyż łączy on ze sobą odrobinę szaleństwa i rekreacji. Jednak czym dokładnie jest ten sport i jakie rzeczy są konieczne do jego wykonywania?

SUP – czym dokładnie jest?

SUP to nic innego jak skrót od stand up paddle, jest to sport wodny, który polega na pływaniu na stojąco za pomocą specjalnej, dmuchanej deski do pływania. Jednak ten sport nie jest podobny do surfingu, gdyż do SUP potrzebujemy jeszcze wiosła, dzięki któremu możemy ukierunkować swój tor pływania. Często można spotkać się z twierdzeniem, iż ten rodzaj sportu jest lepszą alternatywą dla innych aktywności fizycznych związanych z deską do pływania, gdyż nie jest on zależny od panujących obecnie warunków pogodowych. Jest to sport bardzo łatwy, więc będzie dobrą alternatywą dla ludzi w każdym wieku, chcących zasmakować nieco mniej standardowej formy sportu. Będzie znakomity także dla ludzi chcących dopiero zacząć przygodę ze sportem, a niezdolnych do zbyt wysiłkowego treningu. Nie należy jednak ograniczać się do stwierdzenia, że SUP opiera się tylko na staniu na desce, gdyż jest to tylko złudne wrażenie. Sport ten jest w stanie zaangażować każdy Twój mięsień do pracy, dzięki czemu z pewnością na następny dzień będziesz miał trudności ze wstaniem z łóżka.

Jaki asortyment jest wymagany, aby uprawiać taki sport jak SUP?

Jeśli chcecie się przekonać, czy ten sport będzie współgrał z Waszymi oczekiwaniami, na początku najlepiej wypożyczyć standardową deskę i wiosło. Wiele wypożyczalni znajdujących się nad morzem lub jeziorem wprowadziło do swojej oferty przedmioty służące do uprawiania SUP. Gdy po pierwszym razie stwierdzicie, że to jest właśnie to czego oczekiwaliście, warto stopniowo zakupić sprzęt do użytku własnego. Na początek najważniejszymi rzeczami będzie deska pompowana SUP oraz wiosło, chodź te dwie rzeczy często można zakupić od razu w zestawie. Deski SUP posiadają zabezpieczenie w formie smyczy, pierwsza końcówka smyczy jest przytwierdzona do deski, zaś druga końcówka kończy się jako opaska, którą zakładacie na nogę, aby deska nie odpłynęła od Was w przypadku wpadnięcia do wody. Również ważna jest kamizelka asekuracyjna, która będzie chroniła Cię w przypadku zachwiania i stracenia równowagi. Ostatnią rzeczą wymaganą do uprawiania tego sportu jest strój kąpielowy lub inna odzież w której możesz wejść do wody.

Jakie są najczęściej spotykane rodzaje desek SUP?

Wybierając deskę do SUP-ów można spotkać się z dwoma odstawowymi rodzajami: deskami twardymi i deskami pompowanymi. Jednak typ deski, którą wybierzecie, ściśle zależy od waszych predyspozycji i aktualnych umiejętności:

  • All Round – standardowo deska, która najczęściej wybierana jest do celów rekreacyjnych. Jest zwrotna, ale przy tym bardzo bezpieczna, gdyż nie ma możliwości, aby osiągnąć na niej duże prędkości.
  • Touring – jest to deska znacznie węższa, dłuższa i znacznie szybsza niż jej poprzedniczka. Dedykowana jest osobom nieco bardziej zaawansowanym, których celem są znacznie dalsze trasy.
  • Surf – bardzo zwrotna i krótka, będzie idealna na morzu, gdyż zapewnia łatwe manewrowanie na falach. Tego typu deska wymaga nieco więcej umiejętności, zdecydowanie nie sprawdzi się w przypadku osób początkujących..
  • Race – deski te na pierwszy rzut oka są znacznie dłuższe i węższe niż pozostałe. Często są to deski bardziej twarde, im twardsza deska, tym jest ona szybsza. Przeznaczona zdecydowanie dla osób zaawansowanych i tych co lubią zażywać kąpieli.

Dla kogo będzie odpowiedni SUP?

Pływanie na desce SUP jest pięknym sportem, gdyż nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Jeśli dziecko uprawia ten sport pod nadzorem dorosłego, SUP z pewnością jest także dla mniejszych wielbicieli wszelkich aktywności fizycznych. Należy także zaznaczyć, iż przy uprawianiu tego rodzaju aktywności nie ma absolutnie żadnych przeciwskazań zdrowotnych. To z pewnością sport, który aktywuje Twoje mięśnie, jednak nie sprawi, że się zbytnio zmęczysz. Z racji, iż jest to spokojna forma aktywności, będzie idealnym wyborem również dla nieco starszej grupy wiekowej.